Kilka ważnych informacji na temat zastosowania komórek macierzystych we współczesnej medycynie.

Najnowsze

Ludzie od wieków szukają sposobu na to, żeby zapewnić długowieczność, i wszystko wskazuje na to, że w końcu się im udało taki sposób znaleźć. A sposobem tym są macierzyste komórki, jakie od pewnego czasu są bardzo intensywnie badane.

badania, nauka, innowacje
Author: 123dan321
Source: http://www.sxc.hu
Generalnie komórki macierzyste mają jednocześnie dwie główne zdolności, to znaczy mogą się nieograniczenie dzielić oraz rozwijać się do każdej inne komórki ciała. I ta ostatnio wymieniona właśnie cecha ma takie duże znaczenie, bo w teorii komórki macierzyste przekształcać się mogą w każdy rodzaj tkanki, która uległa uszkodzeniu u pacjenta. Oczywiście tak z niczego się to nie stanie, potrzebne są do tego odpowiednie warunki, jakie naukowcy dopiero poznają. Prace na komórkami macierzystymi rozpoczęły się tak naprawdę w dwudziestym wieku, i przez minione piętnaście lat naukowcy bardzo dużo się dowiedzieli. Lecz do tego, aby je rzeczywiście wykorzystywać przy leczeniu różnych chorób jest daleko, choć same początki są naprawdę obiecującej.Jak się okazuj komórki macierzyste obecne są w naszych ciałach w wielu narządach, na przykład w szpiku kostnym, wątrobie, rogówce i siatkówce oczu oraz miazdze zębowej. Lecz komórki o najlepszej jakości pozyskuje się z krwi pępowinowej, dlatego też coraz częściej się je pobiera przy urodzinach dziecka. Przez swoje właściwości, to znaczy możliwości przekształcania się w każdy inny rodzaj komórki macierzyste być może pozwolą na to, żeby za ich pomocą leczyć wiele różnych chorób, na jakie aktualnie nie ma żadnych leków.

medycyna, leczenie
Source: pixabay.com
Aktualnie prowadzi się badania które dotyczą wykorzystania opisywanych komórek w miażdżycy, chorobie Parkinsona, demencji starczej oraz uszkodzeniach rdzenia kręgowego. Jednak badania są znacznie szersze, a naukowcy bez przerwy informują o kolejnych przełomowych możliwościach zastosowania, które łamią aktualny stan wiedzy. Przykładowo w ostatnim czasie zaczęto je wykorzystywać przy leczeniu pacjentów po zawałach, osiągając sporą poprawę stanu chorych bez skutków ubocznych.