W jaki sposób uczyć się do egzaminu maturalnego?

Najnowsze

Nie istnieje żaden uniwersalny przepis pozwalający na prędkie i bezbolesne opanowanie dużych partii wiedzy. Uczenie się wymaga wysiłku, czasu i pomysłowości. Wysiłek winien koncentrować się nie tylko na zapoznawaniu się z nowiutkim materiałem, ile z utrwalaniem go w naszej pamięci. Nie ma sensu wielokrotne czytanie jakiegoś fragmentu podręcznika, gdyż rezultaty będą mizerne. Lepiej raz albo dwa przeczytać opanowywany przekaz, a w następnej kolejności przystąpić do powtarzania.

Jeszcze korzystniej po pierwszej powierzchownej lekturze tekstu spisać sobie pytania, na jakie dany tekst odpowiada albo, jakie nasunęły się nam przy tej lekturze. Przy drugim odczytywaniu staramy się odnaleźć odpowiedzi na te wątpliwości. A potem badamy, czy na owe pytania odpowiedzieliśmy poprawnie. Na koniec ćwiczymy oraz ćwiczymy.
collegium-novum.pl oferuje przygotowawcze kursy do matury w Warszawie
Author: ideowl
Source: http://www.flickr.com
Owa strategia jest czymś innym aniżeli zwykłe „kucie na blachę”, gdyż skłania nas do aktywności w czasie nauki. Wbrew pozorom jest znacznie efektywniejsza od automatycznego powtarzania. Uczenie się wymaga czasu. Niewiele można uczynić, jeśli czasu mamy za mało. Można wtedy uczyć się nadzwyczaj intensywnie, zmniejszając do minimum pauzy, jednakże podobne podejście jest mało efektywne ze względu na przebieg hamowania proaktywnego. Owo hamowanie sprawia, iż opanowanie jednej partii materiału hamuje i spowalnia uczenie się kolejnych partii. Z tego też względu niezbędne będzie robienie sobie pauz w trakcie nauki. Te przerwy to nie tylko relaks, lecz także jest to czas, kiedy nasza pamięć łączy nowo przyswojone informacje z już istniejącymi strukturami wiedzy. Ów proces przebiega poza świadomością, jednak warto mu nie przeszkadzać, jest to proces "wsiąkania" nowych informacji do naszej wiedzy. Inwencja jest trzecim warunkiem efektywnego uczenia się. Zastosowanie ciągle tej samej metody absorbowania materiału prowadzi błyskawicznie do znużenia.



egzamin
Source: pixabay.com
Dobrze jest uaktywnić nasze doświadczenie, aby uczyć się w sposób pomysłowy. Jedną z tychże nietypowych strategii przyspieszających proces uczenia się, lecz ułatwiających również zrozumienie materiału, jest nawiązanie do Ja. Można zastanawiać się, jak postąpilibyśmy, jeślibyśmy znaleźli się w położeniu jakieś postaci historycznej przy uwzględnieniu wszelkich ograniczeń, dotyczących tejże postaci. Możemy wyobrazić sobie, że jesteśmy krwinką przesuwającą się przez układ krwionośny i nauczyć się tego, jak skonstruowany jest oraz jak funkcjonuje ten układ. Te dwa przykłady tyczą się uczenia się historii oraz biologii http://www.collegium-novum.pl/chemia,kurs,3.html. Od nas samych zależy, czy podejmiemy próbę wynalezienia jakiś niebanalnych metod w trakcie uczenia się innych przedmiotów. Jeżeli idzie o przygotowanie do matury 2016, wydaje się że Warszawa jest miastem oferującym wiele usług korepetycyjnych.